ثبت نام کنید و سفارش دهید!
سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹
new order booklet store
ورود به سیستم
شناسه کاربری(ایمیل): گذرواژه: - فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :
خبری شد، خبرتان میکنیم !
انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

مقایسه فرهنگ‌های انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی

مقایسه فرهنگ‌های انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسیبه منظور مقایسه فرهنگ‌های انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی قبل از هر چیز لازم است تا تعریف جامعی از فرهنگ لغت یا دیکشنری ارائه دهیم:

فرهنگ لغت یا دیکشنری چیست؟

دیکشنری یا فرهنگ‌ لغت یکی از ابزار‌های ضروری یادگیری زبان به شمار می‌رود. داشتن یک دیکشنری یا فرهنگ لغت مناسب کمک زیادی به افزایش دایره‌ی لغات شما می‌کند. به کمک فرهنگ لغت شما می‌توانید علاوه بر یافتن معنای یک کلمه، با تلفظ صحیح، تکیه یا  استرس کلمه (که تاثیر بسزایی بر روی لهجه شما دارد)، دیکته و اقسام هر کلمه آشنا شوید، حالت‌های صرفی و کلمات مترادف و متضاد آن را یاد بگیرید و کاربرد لغت مورد نظر را در جمله ببینید. بی‌شک فرهنگ‌های مربوط به زبان انگلیسی (فرهنگ‌های انگلیسی به انگلیسی، انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی) کاربران بیشتری نسبت به فرهنگ‌های سایر زبان‌ها دارند.

انواع دیکشنری

دیکشنری‌ها را می‌توان از جهات بسیار مختلفی بررسی و طبقه‌بندی کرد که ما در این مقاله فقط از دو منظر (تک‌زبانه یا دو زبانه بودن و نحوه ارائه دیکشنری یعنی چاپی یا الکترونیکی بودن) به بررسی انواع دیکشنری می‌پردازیم:

 • دیکشنری‌های دو زبانه و تک زبانه

برای کسانی که تازه یادگیری زبان دوم را شروع کرده‌اند و یا صرفاً در پی یافتن معنای یک لغت هستند استفاده از فرهنگ‌های لغت تک زبانه کافی به نظر می‌رسد اما برای کسانی که می‌خواهند یک زبان خارجی را به طور جدی بیاموزند، توصیه ما به شما استفاده از دیکشنری‌های تک زبانه است.

 • دیکشنری‌های چاپی و الکترونیکی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی افراد به جای استفاده از فرهنگ‌های چاپی تمایل بیشتری به استفاده از فرهنگ‌های الکترونیکی دارند. چرا که به جای حمل یک فرهنگ قطور و سنگین می‌توانند کل محتوای آن را در گوشی خود ببینند و کلمات را راحت‌تر پیدا کنند. با استفاده از این فرهنگ‌ها دیگر نیاز به مصرف کاغذ هم نیست. اما با این حال با توجه به محدودیت های  app store و google play برای ما ایرانی‌‌ها و رایگان نبودن بعضی از آن‌ها و یا آفلاین بودنشان شاید نتوانید فرهنگ لغت مناسب خود را پیدا کنید. بنابراین داشتن یک فرهنگ چاپی در منزل هم اید‌ه بدی به نظر نمی‌رسد. اگر در پی یافتن یک فرهنگ لغت الکترونیکی مناسب هستید حتما به سطح، ویژگی‌ها، کارکرد‌ها و تناسب این موارد با نیازهای خود توجه کنید.

بهترین دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی

 • سایت دیکشنری دات کامسایت دیشکنری دات کام (Dictionary.com)

سیستم‌عامل:  iOS | android
دیکشنری وبسایت Dictionary.com با دربرگیری بیش از 2 میلیون واژه، از بزرگترین و قابل اعتمادترین دیکشنری‌های دنیاست. میتوایند در حالت آفلاین، معنای لغات را به همراه کلمات مترادف و متضادشان بیابید.
تلفظ صوتی واژگان، جستجوی صوتی (تا 5 مورد رایگان)، نمایش تاریخچه استفاده و ریشه کلمات و مترجم متن آنلاین با پشتیبانی از 30 زبان مختلف از دیگر امکانات کلیدی این دیکشنری محسوب می‌شوند. ضمنا با خرید نسخه کامل می‌توانید از دایرة المعارف، فرهنگ واژگان عامیانه و دیکشنری‌های تخصصی آن نیز استفاده کنید.

 • دیکشنری مریام وبستردیشکنری مریام وبستر

سیستم‌عامل:  iOS | android
مریام وبستر با قدمتی در حدود دویست سال، گنجینه‌ای ارزشمند و کهن از واژگان زبان انگلیسی است. اپلیکیشن کاملا رایگان است و در حالت آفلاین می‌توانید در آن به جستجوی معانی میلیون ها واژه بپردازید.
از امکانات بسیار کاربردی این اپلیکیشن می‌توان به جستجوی صوتی، نمایش کلمات متضاد و مترادف، جمله‌های مثالی، معانی مختصر، تلفظ‌های صوتی و نمایش تاریخچه واژگان جستجو شده اشاره کرد. در حالت آنلاین، در بخش Word of the Day نیز می توانید از معانی کلمات پیشنهادی مریام وبستر آگاه شوید.


 • دیکشنری آکسفورد quick searchدیکشنری آکسفورد Quick Search

سیستم‌عامل:  iOS | android
آکسفورد از دیرباز جز قابل اعتمادترین دیکشنری‌ها بوده و عمده شهرتش را مدیون بروزرسانی و گسترش مستمر واژه‌نامه خود است.
Quick Search یک دیکشنری آنلاین است که شما را به دیتابیس عظیم مجموعه دیکشنری‌های آکسفورد متصل کرده و معنای واژه مورد نظر را برایتان خواهد یافت. یکی از مزایای استفاده از آن قابلیت سوئیچ‌ کردن بین انگلیسی آمریکایی، بریتانیایی و بین المللی است. ضمنا در هیچ دیکشنری دیگری نمی‌توانید معانی کلمات نوظهور زبان انگلیسی را به سهولت آکسفورد بیابید.

 • دیکشنری ورد وبدیکشنری ورد وب (WordWeb)

سیستم‌عامل:  iOS | android
دیکشنری WordWeb هم آفلاین است و هم کاملا رایگان، ضمنا با استفاده از این دیکشنری به غیر از یافتن معانی قادرید هومونیم‌ها (کلماتی که از لحاظ تلفظ یا نوشتار با واژه مورد نظرتان اشتباه می‌شوند) را نیز مشاهده کنید. به غیر از انگلیسی آمریکایی، بریتانیایی و بین المللی، امکان جستجو در اصطلاحات انگلیسی استرالیایی را هم در این اپلیکیشن خواهید یافت.
ورد وب حتی حس دریافتی از واژه را هم برایتان مشخص می‌کند. جستجوی پیشرفته واژگان در حالت فعل، اسم، صفت یا قید نیز از امکانات بسیار کاربردی دیکشنری WordWeb محسوب می شوند. البته این نرم افزار تلفظ صوتی ندارد و برای استفاده از آن باید از محصولات دیگر استفاده کنید.

 • دیکشنری فارلکسدیکشنری Farlex

سیستم‌عامل:  iOS | android
اگر از شلوغی رابط کاربری و تبلیغات سرسام آور دیکشنری فارلکس چشم پوشی کنیم، می‌توان آن را به عنوان یکی از بهترین دیکشنری‌های موجود قلمداد کرد. دسترسی به دیتابیس وبسایت thefreedictionary.com در حالت آفلاین، جستجو در دائرة المعارف‌هایی همچون بریتانیکا و کلمبیا و ترجمه واژگان انگلیسی به 40 زبان دیگر از قابلیت‌های مهم هستند.
البته در بدو ورود، باید دیکشنری آفلاین را دانلود کنید تا قادر به استفاده از امکاناتش باشید. به غیر از دیکشنری، این اپلیکیشن دارای چند بازی در زمینه کلمات هم هست تا با آنها تسلط خود به زبان انگلیسی را محک بزنید.

 • دیکشنری urbanدیشکنری Urban

سیستم‌عامل:  iOS | android
Urban Dictionary واژه‌هایی با غلیظ‌ترین لهجه‌ها و کلماتی به خلاصه‌ترین شکل را نیز در این دیکشنری پیدا خواهید کرد. مترجم‌ها این دیکشنری را می‌شناسند و از آن بسیار استفاده می‌کنند.

 • Advanced English DictionaryAdvanced English Dictionary

سیستم‌عامل:  iOS | android
AED در ابتدا فقط برای موبایل‌های ویندوزفونی طراحی شده تا با آن به معانی بیش از 400 هزار واژه انگلیسی دسترسی داشته باشید. دیکشنری کاملا آفلاین است و هزینه‌ای هم برای استفاده از کاربر دریافت نمی کند.
تلفظ صوتی، نمایش عکس‌های مرتبط با نتیجه، نمایش کلمات متضاد و مترادف و یافتن کلمات مرتبط از دیگر امکانات این اپلیکیشن کاربردی‌اند.

بهترین دیکشنری‌های فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی:

 • دیکشنری آبادیسدیکشنری آبادیس

سیستم‌عامل:  android
دیکشنری خوش نام آبادیس هم بصورت آنلاین و هم در قالب نرم‌افزارهای آفلاین در دسترس است و برای یک فرهنگ لغت کاربردی برای متخصص‌ها محسوب می‌شود. این دیکشنری دسته بندی لغات دارد و این ویژگی برای کاربران بسیار مفید است. همچنین شما نیز می‌توانید در گسترش این دیکشنری کمک کنید و معانی دیگری که برای واژه‌ها به نظرتان می‌آید را اضافه کنید تا به نام شما نمایش داده شود.
 
 • فست دیکشنری (fastdic)فست دیکشنری (FastDic)

سیستم‌عامل:  iOS | android
فست دیکشنری تنها واژه‌نامه ایرانی است که در چهار پلتفرم  iOS، اندروید، ویندوزفون و نسخه تحت وب در دسترس شما قرار گرفته است. این دیکشنری را می توانید بدون نیاز به اینترنت استفاده کرده و از گنجینه صد هزار کلمه‌ای آن بهره مند شوید.
برای ترجمه واژه از انگلیسی به فارسی یا بالعکس، نیازی به تعویض منو ندارید بلکه در همان نوار جستجو کافیست زبان کیبوردتان را تغییر دهید. تلفظ صوتی آمریکایی و بریتانیایی، آواشناسی انگلیسی و فارسی، مشاهده تاریخچه لغات جستجو شده، نمایش فهرست‌وار افعال بی قاعده و پاک کردن فیلد جستجو با تکان دادن موبایل از قابلیت‌‌‌های این دیکشنری برگزیده ایرانی هستند.

 • دیکشنری دانشجو دیکشنری دانشجو

سیستم‌عامل:  iOS | android
دیکشنری دانشجو با حجمی ناچیز و قیمت رایگان، کاملا مناسب امور روزمره دانشجویی است. در این اپلیکیشن خبری از تلفظ صوتی یا واژگان مترادف و متضاد نیست، با این حال امکان ترجمه متن با کمک مترجم سایت بینگ و جستجوی لغات با فرمان صوتی در حالت آنلاین فراهم شده است.
دایره لغات این دیکشنری در حالت آفلاین محدود و تبلیغاتش تا حدودی آزاردهنده است، با این وجود رابط کاربری بسیار آسانی دارد و نیازهای معمولی شما را رفع خواهد کرد.

 • دیشکنری پیکودیک (picodic)دیکشنری پیکو دیک (PICoDIC)

سیستم‌عامل:  android
PICoDIC یکی از نمونه‌های بسیار خوب دیکشنری‌های فارسی است که فقط برای کاربران پرتعداد اندروید طراحی شده. نکته مهم در مورد این دیکشنری، تفکیک معانی واژگان به صورت موضوعی است. به طور مثال با وارد نمودن کلمه  field، قادرید معانی گوناگون آن را در شاخه های علمی مختلف مشاهده کنید.
PICoDIC  در حالت آفلاین هم به خوبی کارتان را راه می‌اندازد، اما با اتصال به اینترنت می‌توانید دایره جستجوهایتان را به ویکیپدیای فارسی و انگلیسی، دیکشنری آکسفورد و لانگمن هم گسترش دهید. وجود مترجم آنلاین 9 زبان زنده دنیا به یکدیگر، دسترسی به واژگان فرهنگ‌های لغت معین و دهخدا و امکان جستجوی صوتی از خصوصیات شاخص این دیکشنری فارسی هستند.

 • هیولای لغتهیولای لغات

سیستم‌عامل:  android
هیولای لغت بیشتر مناسب فراگیری زبان‌های مختلف با استفاده از فلش‌کارت‌ها است، با این وجود از دیکشنری‌های صوتی و تصویری آن نمی‌توان به سادگی گذشت. یک دیکشنری شناور بسیار ایده‌آل در هیولای لغت گنجانده شده تا در هر صفحه‌ای از موبایل که باشید، بتوانید معنای واژگان موجود در آن را پیدا کنید.
مرورگر لمسی هیولا نیز قابلیت ترجمه واژگان انگلیسی با لمسشان را برای شما فراهم کرده است. البته با جستجو در کافه‌بازار، محصولات فراوانی را در زمینه‌های مختلف از گروه مهندسی هیولا خواهید یافت که انواع دیکشنری انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و... بخشی از آن‌ها هستند.

 • موبو دیکشنریموبو دیکشنری

سیستم‌عامل:  android
واژه‌نامه شناور موبو دیکشنری، کار ترجمه لغات را برایتان آسان‌تر از همیشه کرده است. با جابجا کردن این صفحه شناور در اپلیکیشن‌هایی همچون مرورگرها، کافیست روی واژه مورد نظرتان اشاره کرده تا معنی آن را در پنجره کوچک موبو دیکشنری بیابید.
موبو دیکشنری در حالت آفلاین هم به خوبی عمل می‌کند و تا 182 هزار واژه را برایتان ترجمه خواهد کرد. امکان جستجوی صوتی، تغییر پس‌زمینه و فونت، ترجمه هوشمند از کلیپ‌بورد، ذخیره واژگان محبوب و مترجم متن آنلاین از دیگر امکاناتی است که با نصب موبو دیکشنری به صورت رایگان بدست می‌آورید.

 • دیشکنری afarsiدیکشنری iFarsi / aFarsi

سیستم‌عامل:  iOS | android
aFarsi از جمله قدیمی‌ترین دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی روی پلتفرم موبایل است که مطمئنا همگی نسخه قدیمی جاوای آن را به خاطر داریم. aFarsi در اندروید و iOS به همان سادگی نسخه جاواست و حتی دایره واژگانش گسترده‌تر هم شده است.
یکی از قابلیت‌های جالب آن در نسخه iOS، تشخیص واژگان فینگلیش و تبدیل آن‌ها به فارسی است. بنابراین اگر کیبورد فارسی هم نداشتید می‌توانید از این طریق به سادگی به نتیجه دلخواهتان برسید. در نسخه آیفون نیز توانایی ترجمه بیش از صد هزار واژه را در حالت آفلاین برای شما فراهم کرده است و با حجمی بسیار ناچیز، گزینه‌ای بسیار جمع و جور و کاربردی در موبایل‌های شماست.

 • English Persian DictionaryEnglish Persian Dictionary

سیستم‌عامل:  iOS
اگر از سیستم‌عامل iOS استفاده می‌کنید و به دنبال حداکثر نتایج ممکن برای واژگان فارسی می‌گردید، English Persian Dictionary  را از دست ندهید. ترجمه آفلاین، مشاهده تاریخچه واژه‌های جستجو شده، امکان اضافه‌سازی کلمات به علاقه‌مندی‌ها، تعویض فونت و تم اپلیکیشن و تلفظ صحیح واژگان از قابلیت‌های این اپلیکیشن رایگان هستند.
معانی بیش از 248 هزار واژه را می‌توانید با استفاده از این اپلیکیشن در حالت آفلاین جستجو کنید. البته توجه داشته باشید که حجم فایل دیتای آن چیزی در حدود 93 مگابایت است که پیش از استفاده، باید نسبت به دانلود آن اقدام کنید.

بهترین دیکشنری‌های آنلاین:

https://dictionary.abadis.ir فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی
https://www.urbandictionary.com انگلیسی به انگلیسی، گنجینه واژگان بسیار بزرگ
https://www.merriam-webster.com دایره لغات دانشگاه وبستر
https://dictionary.cambridge.org دایره لغات دانشگاه کمبریج
https://www.oxforddictionaries.com دایره لغات دانشگاه آکسفورد

بهترین دیکشنری‌های چاپی انگلیسی به فارسی:

 • فرهنگ دوسویه سلیمان حییمدیکشنری حییم

این فرهنگ در سال 1308 به کوشش سلیمان حییم فراهم شد. این فرهنگ دو زبانه اولین دیکشنری انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی منتشر شده در ایران بود.
 • فرهنگ دوسویه پیشرو آریان پوردیکشنری آریان پور

فرهنگ آریان پور دو مجموعه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی را در بر می‌گیرد. این مجموعه فرهنگ توسط عباس آریان‌پور و منوچهر آریان‌پور تالیف شده و برای اولین بار در سال 1353 در انتشارات امیرکبیر منتشر شد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.
ترجمه آی آر منتظر دریافت نظرات سازنده شماست.

Link: https://tarjome.ir/news/مقایسه-فرهنگ‌های-انگلیسی‌به‌فارسی-فارسی‌به‌انگلیسی.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
آیا شما روبات هستید؟ :
* سامانه ترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.