ثبت نام کنید و سفارش دهید!
دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹
new order booklet store
ورود به سیستم
شناسه کاربری(ایمیل): گذرواژه: - فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :
خبری شد، خبرتان میکنیم !
انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

تأثیر پیگیری دیجیتالی جستجوها بر بهبود کیفیت لغت نامه‌ها

پیگیری دیجیتالی جستجوهاچگونه پیگیری دیجیتالی کلمات جستجو شده در لغت نامه‌ها میتواند به بهبود کیفیت عملکرد آنها منجر شود؟
در سال 1996 شرکتی که محبوب‌ترین و بزرگترین فرهنگ لغت دانشگاهی را ارائه میکرد تصمیم گرفت تا برخی از مطالب لغت نامه خود را به صورت آنلاین در دسترس قرار دهد. بعد از آن شرکت میریام وبستر شروع کرد به بررسی کلماتی که خوانندگان اخبار و حوادث در جستجوی معنای آنها بوده‌اند. این شرکت متوجه این نکته شد که در جریان رویدادهای خبری مهم، میزان جستجوی کلمات خاص به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. اولین اتفاقی که باعث کشف این نکته شد مرگ پرنسس دیانا بود. طبق گفته پیتر سوکولوسکی این تراژدی سلطنتی موجب شد که اکثر جستجوهای انجام شده در سایت میریام وبستر مربوط به لغات عکسبرداران (به زبان ایتالیایی paparazzi) و تشییع کنندگان (cortege) باشد. مثال دیگر در این زمینه مربوط به لغت تذکر دادن (admonish) است که بعد از تذکر کاخ سفید به نماینده جو ویلسون برای قطع یکی از سخنرانی‌های اوباما، جزء لغاتی قرار گرفت که به میزان بالایی جستجو شده بود.
اگر همچنان لغت نامه‌های چاپی مورد استفاده بودند و به صورت دیجیتال در دسترس قرار نمی‌گرفتند به طور قطع هیچ کدام از این اتفاقات تحقق نمی‌یافت. برخی از ناشران پیشتاز مانند Macmillan Education که از قبل اعلام کرده بودند دیگر لغت نامه چاپی منتشر نخواهند کرد، اکنون به دنبال همکاری با شرکت‌هایی نظیر آمازون و اپل هستند. این بدین معناست که از این پس می‌توان از نسخه‌های فرهنگ لغت آنها بر روی رایانه، تبلت، گوشی‌های هوشمند یا لوح‌های فشرده یا حتی به صورت کتاب‌های الکترونیکی استفاده کرد.

هدف از پیگیری دیجیتالی و بررسی کلمات جستجو شده در لغت نامه‌ها چیست؟

با هر بار جستجوی شما در مورد یک کلمه، اطلاعات با ارزشی از طریق وبسایت میریام وبستر در اختیار فرهنگ نویسان قرار می‌گیرد. این اطلاعات به آنها کمک می‌کند تا بدانند چه کلمه‌ای را به فرهنگ لغت اضافه کنند یا چه کلماتی نیاز به بروز رسانی دارند. از دیگر فواید این اطلاعات میتوان به کشف میزان علاقمندی‌ها در جامعه اشاره کرد. علاوه بر آن این روش در بسیاری از دیکشنری های آنلاین استفاده می‌شود. هدف آنها از استفاده از این روش، دریافت لغات پیشنهادی جدید یا استفاده از لغات قدیمی با معنایی جدید است. این مشابه روشی است که جیمز مووری و تیمش بر روی اولین فرهنگ لغت انگلیسی اکسفورد در قرن نورده پیاده کردند. علارغم همه امتیازات و فواید بسیار استفاده از لغت نامه‌های آنلاین، هنوز هم افرادی هستند که به جستجو در میان صفحات یک کتاب چاپی یا یافتن تصادفی لغات در آنها علاقمندند. به هر حال فضای دیجیتالی این لغت نامه‌ها این امکان را می‌دهد تا اطلاعات را مطابق نیاز به صورت پی در پی بروز رسانی کنند.

Link: https://tarjome.ir/news/تأثیر-پیگیری-دیجیتالی-جستجوها-بر-بهبود-کیفیت-لغت-نامه‌ها.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
آیا شما روبات هستید؟ :
* سامانه ترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.