ثبت نام کنید و سفارش دهید!
دوشنبه ۲۹ دی ۹۹
new order booklet store
ورود به سیستم
شناسه کاربری(ایمیل): گذرواژه: - فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :
خبری شد، خبرتان میکنیم !
انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

بهترین موتور ترجمه فارسی

در این مقاله قصد داریم پاسخی برای این سؤال ارائه دهیم که بهترین موتور ترجمه فارسی کدام است و چه موتورهای ترجمه‌ای در صدر فهرست برترین موتورهای ترجمه قرار می‌گیرند. امّا قبل از هر چیز بهتر است مقاله خود را با مقدمه‌ای پیرامون ترجمه ماشینی و بهترین موتورهای ترجمه جهان آغاز کنیم.
 

ترجمه ماشینی چیست؟

ترجمه ماشینی (MT) ترجمه خودکار است. فرایندی است که توسط آن از نرم افزار رایانه‌ای برای ترجمه متن از یک زبان (مانند انگلیسی) به زبان دیگر (مانند اسپانیایی) استفاده می‌شود. این فرایند شامل تجزیه ساختار جملات پیچیده و متفاوت، شناسایی بخش‌هایی از گفتار، رفع ابهامات و ترکیب اطلاعات با مؤلفه‌ها و ساختار زبان جدید است.
در هر ترجمه، انسانی یا ماشینی، معنای متن از زبان اصلی باید به طور کامل به زبان مقصد بازگردد. سیستم‌های نرم افزاری ترجمه خودکار از فن‌آوری ترجمه پیشرفته با فرهنگ لغت‌های جامع و مجموعه‌ای از قوانین زبانی استفاده می‌کنند که یک زبان را به زبان دیگر ترجمه می‌کنند بدون اینکه به مترجمان انسانی تکیه داشته باشند.
ترجمه ماشینی برنامه‌ای مهم محسوب می شود و ترجمه هایی را ارائه می‌دهد که درک کاربر از متن اصلی را تقویت می‌کند. اما کیفیت ترجمه ماشینی به سطح ترجمه انسانی نمی‌رسد.
در ادامه به اختصار به معرفی بهترین موتور‌های ترجمه ماشینی در دنیا و در ایران می‌پردازیم.

بهترین موتور‌های ترجمه ماشینی تا کنون:

در عصر معرفی هوش مصنوعی به تجارت ترجمه، استفاده از موتور‌های ماشین ترجمه یک استاندارد صنعتی کاملا قابل درک است. از این گذشته، مرزهای زبانی نباید در بازار دیجیتال مشاغل را محدود کند.
اقدامات منتهی به گسترش جهانی به عنوان یک قدم طبیعی برای پیشبرد هر شرکتی تلقی می شود. در عین حال، ترجمه ماشینی در حال پیشرفت است و تصور جهان بدون آن دشوار است. به همین دلیل در اینجا در مورد بهترین موتور‌های ترجمه ماشینی در حال حاضر صحبت خواهیم کرد.

1. مترجم گوگل (Google Translate)

احتمالا امروزه پر‌کاربرد‌ترین و شناخته شده‌ترین موتور ترجمه ماشینی، گوگل ترنسلیت است که از شروع کار خود فاصله زیادی گرفته و بهبود یافته است. این زبان در مقایسه با سایر موتور‌های ترجمه ماشینی، زبان‌ها و ترکیب‌های بیشتری را در بر می‌گیرد.
این ابزار به عنوان یک سیستم بسامدی ترجمه ماشینی شروع به کار کرد، که بیشتر با عنوان ترجمه کلمه به کلمه شناخته می‌شود. این ترجمه‌ها اغلب معنی چندانی نداشتند و خارج از متن بودند.
با این حال، Google Translate از روز‌های ابتدایی خود پیشرفت‌های اساسی را تجربه کرده است. این نرم‌افزار عملکرد هوشمندانه‌تر و دقیق‌تری را ادامه داد. امروزه در سرویس ترجمه گوگل، ترجمه بسیاری از ترکیب‌های متداول از زبان‌هایی مانند انگلیسی به آلمانی یا انگلیسی به اسپانیایی کاملاً قابل اعتماد است.

2. مترجم مایکروسافت (Microsoft Translator)

درست مانندGoogle Translate ، Microsoft Translator نیز به عنوان موتور بسامدی ترجمه ماشینی شروع به کار کرد، اما به پیشرفت قابل توجهی رسیده است.
امروزه، Microsoft Translator از ترجمه ماشینی عصبی استفاده می‌کند. این بدان معنی است که ترجمه‌ها در آینده دقیق‌تر و نزدیک‌تر به زبان طبیعی خواهند شد. مایکروسافت ترنسلیتر چون در محصولاتی مانند Bing و Skype ادغام شده، بسیار شناخته شده است.

3. مترجم DeepL

اگرچه DeepL فقط 7 زبان برای انتخاب دارد، اما بسیار پیشرفته‌تر از محصولات Google و Microsoft است. DeepL از فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کند و بیشتر روی یادگیری سریع و بهبود قابلیت‌های آن متمرکز است. در حالی که Google Translate و Microsoft Translator اغلب به دنبال ترجمه‌ای تحت‌اللفظی هستند که برخی از تفاوت‌های ظریف و اصطلاحات را از دست می دهد (یا ترجمه این اصطلاحات کاملا اشتباه است)، DeepL در اکثر موارد ترجمه طبیعی‌تری را ارائه می‌دهد و به یک مترجم حرفه‌ای نزدیک است.

4. مترجم Standard Translator

Standard translator از Text United، ترجمه ماشینی را با ترجمه انسانی حرفه‌ای ترکیب می‌کند. در حالی که سایر موتور‌های ترجمه ماشینی، پنجره ساده‌ای ارائه می دهند که متن مبدا را در سمت چپ وارد می‌کنید و ترجمه را در سمت راست دریافت می‌کنید. Text United کل فایل‌ها را ترجمه می‌کند.
به سادگی فایل‌های خود را بارگذاری کنید و نحوه ترجمه آنها را از دو گزینه موجود انتخاب کنید.
- ترجمه رایگان ماشینی: پرونده فورا ترجمه می‌شود. شما قادر خواهید بود فایل را در یک ویرایشگر ترجمه ساده بررسی و تصحیح کنید. این به حفظ قالب بندی فایل منبع کمک می‌کند.
- تصحیح انسانی: محتوای ترجمه شده توسط ماشین بوسیله یک مترجم حرفه‌ای از Text United اصلاح می‌شود.

بهترین موتور‌های ترجمه ماشینی فارسی:

در پایان به معرفی مطرح‌ترین موتورهای ترجمه ماشینی فارسی و توضیح مختصری درباره آنها می‌پردازیم.

1. موتور ترجمه ترگمان

در حال حاضر سامانه ترگمان سرویس ترجمه‌ انگلیسی- فارسی را با استفاده از موتور ترجمه نورونی مشترک توسعه داده شده توسط دو شرکت پردازش هوشمند ترگمان و ویرا افزار آدان ارایه می‌کند و با استفاده از این موتور ترجمه که به صورت متن باز منتشر می‌شود کیفیت ترجمه‌ای بالاتر از تمامی موتور‌های ترجمه موجود ارائه می‌نماید. همچنین با همکاری یک شرکت اروپایی امکان ترجمه میان ۹ زبان زنده دنیا را فراهم آورده است. ترجمه‌های میان زبان‌های زیر به صورت دوطرفه مورد پشتیبانی هستند:
 • انگلیسی - فارسیانگلیسی - روسی
 • فارسی - روسی
 • انگلیسی - آلمانی
 • فارسی - آلمانی
 • انگلیسی - فرانسوی
 • فارسی - فرانسوی
 • انگلیسی - اسپانیایی
 • فارسی - اسپانیای
 • انگلیسی - ترکی استانبولی
 • فارسی - ترکی استانبولی
 • انگلیسی - ژاپنی
 • فارسی - ژاپنی
 • انگلیسی - عربی
 • فارسی – عربی

2. موتور ترجمه پارسی جو

ترجمه پارسی جو از موتور ترجمه ترگمان قدرت گرفته و تغییر ظاهر یافته است. درصورت تمایل می‌توانید از هر کدام استفاده کنید.

3. موتور ترجمه فرازین

در حال حاضر مترجم فرازین از موتور ترجمه نورونی مشترک توسعه داده شده توسط دو شرکت ویرا افزار آدان و پردازش هوشمند ترگمان استفاده می‌کند و با استفاده از این موتور ترجمه که به صورت متن باز منتشر می‌شود کیفیت ترجمه‌ای بالاتر از تمامی موتور‌های ترجمه موجود ارائه می‌نماید.

در پایان باید خاطر نشان کنیم که هنوز موتورهای ترجمه قادر به ارائه خدمات ترجمه در سطح کیفی خدمات ترجمه انسانی نیستند. بنابراین چنانچه به دنبال یک ترجمه با کیفیت هستید، پیشنهاد میکنیم از خدمات ترجمه با کیفیت «ترجمه آی آر» استفاده کنید.

منتظر نظرات شما هستیم. با احترام. «ترجمه آی آر»

Link: https://tarjome.ir/news/بهترین-موتور-ترجمه-فارسی.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
آیا شما روبات هستید؟ :
* سامانه ترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.