ثبت نام کنید و سفارش دهید!
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸
new order booklet store
ورود به سیستم
شناسه کاربری(ایمیل): گذرواژه: - فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :
خبری شد، خبرتان میکنیم !
انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

انواع ترجمه شفاهی و برآورد هزینه هر کدام

سفارش ترجمه شفاهیترجمه شفاهی به دو نوع همزمان و پیاپی تقسیم می‌شود.
ترجمه پیاپی به صورت قسمت به قسمت صورت می‌گیرد. به این ترتیب که گوینده، یک جمله یا بخشی از یک جمله را می‌گوید، سپس مکث می‌کند و منتظر می‌ماند تا مترجم جمله گقته شده را ترجمه کند و به همین صورت ادامه می‌یابد. این ترجمه در مذاکرات تجاری، نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های کارخانه‌ها، گردش‌های توریستی شهری و از این قبیل موقعیت‌ها استفاده می‌شود.
ترجمه همزمان همان‌طور که از نامش پیداست،‌ همزمان با شروع گوینده اجرا می‌شود. اغلب سفارش دهندگان ترجمه، متقاضی ترجمه همزمان هستند که در نوع خود بسیار پیچیده است. درواقع ترجمه همزمان، نوع ویژه و خاصی از ترجمه شفاهی است که نسبت به ترجمه پیاپی به مراتب هزینه بالاتری دارد. گوینده در هیچ لحظه‌ای سکوت نمی‌کند و مترجم بدون هیچ مکثی ترجمه می‌کند. در این نوع ترجمه به منظور تفکیک درست صدای گوینده و مترجم، تجهیزات ویژه‌ای استفاده می‌شود. مترجم در اتاق مخصوص می‌نشیند و شنوندگان صدای او را از طریق گوشی می‌شنوند. این نوع ترجمه در کنفرانس ها‌، سمینارها و همایش‌های رسمی و سطح بالا انجام می‌شود.

برآورد هزینه ترجمه شفاهی
برای همزمانی صحبت گوینده و ترجمه آن، مترجم باید آن‌چه گوینده در نیم دقیقه قبل گفته را ترجمه کند و همزمان آن‌چه را گوینده می‌گوید به وسیله هدفون گوش ‌دهد و به خاطر بسپارد. این کار بسیار استرس‌زا و پرتنش است. به همین دلیل در اتاق مخصوص ترجمه، دو مترجم می‌نشیند و هر نیم ساعت جای خود را عوض می‌کنند.
با این حال، دستمزد برای هر دو نوع ترجمه شفاهی، بصورت ساعتی پرداخت می‌شود. قیمت ترجمه همزمان در اروپا حدودا دویست یورو در ساعت برای هر نفر است و برای ترجمه پیاپی پنجاه یورو در ساعت و دویست و پنجاه تا سیصد یورو در روز برای هر نفر است. این تفاوت قیمت در دو نوع ترجمه، به علت دشواری کار ترجمه همزمان، امری کاملاً طبیعی و قابل انتظار است. باید این نکته را هم متذکّر شد که در ترجمه پیاپی فقط به یک مترجم نیاز است اما در ترجمه همزمان دو نفر ترجمه را به عهده می‌گیرند.
ترجمه همزمان کار دشوار و بسیار ماهرانه‌ای است. تعداد بسیار اندکی از مترجمین توانایی انجام این کار را دارند. تعداد این گروه از مترجمین و موسسه‌های ارائه دهنده سرویس ترجمه شفاهی بسیار کم است. دلیل این امر این است که موسسه‌های مربوطه علاوه‌ بر مترجم همزمان باید تجهیزات مخصوص و ویژه‌ای برای ترجمه از قبیل میکروفون، هدفون و اتاق مخصوص ترجمه را نیز ارائه دهند که این موجب افزایش زیاد هزینه‌ها است.
ترجمه پیاپی رایج ترین نوع ترجمه شفاهی است. اگر گفت‌وگوی کاری که باید ترجمه شود حداکثر چهار ساعت متوالی  باشد، نرخ آن به صورت ساعتی و با رند کردن ساعت در اختلاف نیم ساعته حساب می‌شود. در استخدام مترجم برای ساعات بیشتر، محاسبه هزینه به صورت روز کامل به صرفه تر است.
 طبق عرف کاری، حداقل زمان قابل محاسبه برای سفارش ترجمه دو ساعت است. به دلیل این‌که مترجم برای رفت و آمد به محل کار ترجمه حدود یک تا دو ساعت زمان صرف می‌کند. بنابراین اگر کار ترجمه کوتاه مدت و کمتر از دوساعت باشد همان دو ساعت محاسبه می‌شود. کار مفید مترجم همزمان با ورود به مکان تعیین شده حساب می‌شود. و زمانی که برای صرف نوشیدنی و غیره صرف می شود، حتی اگر مترجم در این زمان ها سکوت کرده باشد از ساعت کاری او کسر نمی کند.
اگر کار ترجمه در شهر یا کشور دیگری باشد و سفارش دهنده درخواست سفر به آن شهر را داشته باشد علاوه ‌بر حق‌الزحمه مترجم، هزینه پرواز، اسکان و غذا نیز بر عهده سفارش دهنده است. از ویژگی‌های عصر مدرنی که درآن زندگی می‌کنیم سهولت و سرعت در همه کار‌ها است. از این رو در همه جای دنیا مترجم به همه زبان‌ها یافت می‌شود و می‌توان برای صرفه‌جویی در هزینه ترجمه از مترجم‌ محلی استفاده کرد. برای استفاده از مترجم محلی می‌توان از طریق اینترنت، آن‌ها را یافت و یا به دفاتر ترجمه مراجعه کرد.

سفارش ترجمه شفاهی
جهت سفارش مترجم شفاهی و عقد قرارداد با موسسه "پایا نویس پارسیان (ترجمه آر)" جهت تأمین مترجمین شفاهی برای کنفرانس ها، نشست ها، جلسات و ... درخواست خود را از طریق بخش تماس با ما ارسال بفرمائید. ترجمه آی آر با گروهی متشکّل از مترجمین شفاهی کارآزموده از بهترین دانشگاه های کشور، آماده ارائه برترین خدمات در این زمینه می باشد.

Link: https://tarjome.ir/news/انواع-ترجمه-شفاهی-برآورد-هزینه.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
آیا شما روبات هستید؟ :
* سامانه ترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.